Výtvarná skupina Mazec: Shledání

Výtvarná skupina Mazec: Shledání

Pětice výtvarníků z Brna a Valtic si tento název dala pro účely společného vystavování – spojuje je „pouze“ potřeba kreslit, malovat a fotografovat.

Pavel Čech • Jiří Grbavčic • Vratislav Hnátek • Petr Modlitba • Vladimír Tučapský

Pět autorů, pět odlišných rukopisů, přibližně sto obrazů. Budete-li procházet od jednoho autora k druhému a sledovat rozličná témata a jejich pojetí, zabloudíte zároveň v desítkách minipříběhů a dramat z nejrůznějších časů i prostředí. Shledání se bez prvního písmene lehce stává Hledáním… Vernisáž výstavy 12. 7. v 18:00.

Výstava je ve Hřbitovním kostele ke zhlédnutí do 16. 9.:

út + čt: 13:00 – 17:00

so + ne: 12:00 – 17:00.

Návštěva výstavy v jiném termínu možná po domluvě na tel. 517 348 809. Vstup volný.

▒▒▒▒▒

Podle starého Slovníku jazyka českého znamená mazec bitku nebo výprask. Tento název si pro účely společného vystavování dala před osmi lety pětice výtvarníků z Brna (4) a Valtic (1). Jejich Mazec je skupina bez vlastního manifestu, spojená „pouze“ potřebou kreslit, malovat a fotografovat. Vedle dlouhodobého přátelství je pojí skutečnost, že nikdo z nich neabsolvoval — pomineme-li LŠU nebo kurzy kresby a fotografie — řádnou výtvarnou školu, není tedy studovaný výtvarník. Jejich směřování k vlastnímu výtvarnému projevu bylo plné odboček i slepých ulic. Každý z nich si prošel různými, často docela kuriózními zaměstnaneckými posty: zámečník, hasič, knihkupec, zedník, osvětlovač, sommelier, kulisák, muzejník, topič, klient úřadu práce, dělník v tiskárně, hřbitovní zahradník, zmrzlinář… Nade všemi profesemi vždy však převládala věrnost plátnu, tužce, barvám či fotoaparátu.

Pavel Čech (1968) je malíř osobitých vizí, toulající se nejčastěji ve foglarovských uličkách a opuštěných starých zahradách. Oblíbený tvůrce autorských knih pro děti a mládež, komiksový kreslíř a držitel mnoha ocenění.

Jiřího Grbavčice (1965) znají především milovníci westernů. Jeho precizní fotorealismus udivoval už z reprodukcí na knižních obálkách, teď je příležitost vidět tyto nejen dobrodružné, ale třeba i vinařské nebo sakrální výjevy na vlastní oči.

Fotograf Vratislav Hnátek (1965) na výstavě představí fotografie propojené s texty Starého a Nového zákona a zároveň fotografie inspirované básněmi Jana Skácela.

Petr Modlitba (1968) vytváří realistické rekonstrukce pravěkého života malované podle nejnovějších výzkumů a pokynů předních českých paleontologů, ilustruje rovněž populárně naučné knihy i příběhy pro děti. Jeho volná tvorba má blízko k surrealismu.

Obrazy a koláže Vladimíra Tučapského (1958) jsou ovlivněny komiksem a populární kulturou. Rád a často balancuje mezi různými žánry i technikami, nevyhýbá se nadsázce.

S tvorbou každého z výtvarníků jste se mohli už od devadesátých let setkávat na samostatných výstavách po celé republice. Jejich první společná výstava s názvem Zápas s nebem byla realizována v Křížové chodbě Nové radnice v Brně roku 2010. Druhá se uskutečnila na jaře 2014 v Kulturním domě v Postřelmově, třetí loni v synagoze v Lomnici.

Vyškovská výstava má název Shledání a připravilo ji zdejší Městské kulturní středisko. Přibližně stovka obrazů zaplní od půlky července stěny Hřbitovní kaple. Pět autorů, pět odlišných rukopisů. Budete-li procházet od jednoho autora k druhému a sledovat rozličná témata a jejich pojetí, zabloudíte zároveň v desítkách minipříběhů a dramat z nejrůznějších časů i prostředí. Shledání se bez prvního písmene lehce stává Hledáním…

Výstava bude otevřená v uvedené dny od půlky července do půlky září. Snad vám vystavené obrazy i půvab nevšedních prostor vyškovské Hřbitovní kaple zpříjemní prázdninový čas.

Jana Homolková

Datum lokální premiéry: 12. červenec 2018

Informace o akci a jejím konání